Trafik Kazası Hasar Tespit Davası

Trafiğin ve araç sayısının her geçen gün arttığı şu günlerde trafik kazalarının mevcudiyeti de her geçen gün artmaktadır. Buna karşılık oluşan trafik kazalarının aynı hassasiyetle takip edildiğini ve oluşan maddi kayıpları tespit etmenin öneminin kavrandığını söylemek de bir o kadar zordur. Zira kaza tespit tutanaklarına göre hatalı tarafa kusur atfedilmediğini, mağdur kesimin kusurlu gösterildiğine çokça şahit olmaktayız. Bu bakımdan herhangi bir trafik kazası durumunda daha fazla maddi külfet altına girmemek için İzmir Trafik Avukatları olarak Hasar Tespit ve diğer alanlarda tarafımızdan profesyonel yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

Trafik Kazası Hasar Tespit Davası Dilekçe Örneği 2021

TESPİT İSTEYEN : ................. (TCK NO:........)

Adres

VEKİLİ : Avukat Berkay ŞAYİR

1593/1 Sokak No:63 D:32 Hasdemirler İş Merkezi, 35530

Bayraklı/İzmir

KARŞI TARAF : ............... (TCK No:.............)

Adres

KONU : Hasar Tespiti

AÇIKLAMALAR :

1-Müvekkil .......'in sevk ve idaresindeki 35 ALT 35 plaka sayılı araç Bayraklı yolu üzerinde Bayraklı İlçesi sınırları içerisinde Karşıyaka’ya doğru normal seyir halinde iken karşı taraf .......'un maliki olduğu ve ....... 'nun sevk ve idaresindeki 34 İST 34 plaka sayılı aracın ....... günü saat ....... sularında yolun gidiş istikametine göre sol taraftan yola kontrolsuz olarak girmesi sonucu maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir. 2-Karşı taraf sürücü ....... sevk ve idaresindeki ....... plakalı aracı ile Müvekkilimizin aracı ....... üzerinde normal seyir halinde iken sürücü asli kusurlarından " doğrultu değiştirme ve yanlış manevra yapma " kusurunu işlemek ve 2918 sayılı yasanın 47/1d maddesini de ihlal etmek suretiyle %100 kusurlu olarak kazaya neden olmuştur. Olayda müvekkilimizin hiçbir kusuru bulunmamaktadır. Müvekkilimizin aracı sanayide adresini bilahare bildireceğimiz adreste bulunmaktadır. 3-Bu kaza nedeniyle müvekkilimin aracında büyük miktarda hasar meydana gelmiştir. Karşı taraf aleyhine dava açacağımızdan ; · Aracımızdaki hasarlı parçalar tutarı, · Hasarlı parçaların onarım ve işçilik giderleri, · Değer kaybı, · Amortisman kaybı, · Aracın kaç günde eski haline getirileceği, · Yokluk giderinin ne kadar olacağının Bilirkişi marifetiyle tespitini talep etmek zorunluluğu hasıl olmuştur.

YASAL NEDENLER : HMK., TBK. KTK Ve İlgili Mevzuat

HUKUKİ DELİLLER: Trafik Kazası Tespit Tutanağı,

İSTEM SONUCU : Açıklamalar bölümünde arz ve izah edilen nedenlerle yukarıda belirttiğimiz hususların Mahkemenizin seçeceği uzman bilirkişi marifetiyle tespitine karar verilmesini tespit masraflarının ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz. 23.09.2021

TESPİT İSTEYEN VEKİLİ